Pasłęk - miasto (nie)monitorowane ?

Krzysztof Kopański. Opublikowano w Samorząd Miejski | 1933 odsłon.

 

kamery 2 kamery Przy wjeździe do Pasłęka można dostrzec tablice informujące „Pasłęk miasto monitorowane”. I wszyscy dotychczas żyliśmy w przeświadczeniu, że „Wielki Brat” ma nas oko i pilnuje nas niemal na każdym kroku. Trwaliśmy w błogiej nieświadomości, nie wiedząc jak jest naprawdę.

 

Tymczasem prawda okazała się zupełnie inna.

Parokrotnie jako radni byliśmy informowani, że doszło do wykroczeń na „oczach kamer”, jednak ich sprawców nie dało się ustalić.

Okazało się, że przyczyną takiego stanu rzeczy były niedziałające kamery.

Z ostatnich złudzeń odarł nas komendant pasłęckiego komisariatu p. Mirosław Suchodolski, który na moje pytanie o monitoring zadane na marcowym posiedzeniu Rady Miejskiej w Pasłęku , odpowiedział ,że działa zaledwie 1 kamera przy ul. Chrobrego.

Z tym stwierdzeniem nie zgodził się p. Patryk Kwieciński kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Pasłęku i poinformował, że system monitoringu na terenie Pasłęka było zamontowanych 13 kamer, z czego 2 zdemontowano, 5 kamer działa na następujących ulicach: Chrobrego, Kusocińskiego, Kościuszki, Partyzantów i na Placu Św. Wojciecha, a 6 kamer faktycznie nie funkcjonuje. Przyznał również, że system monitoringu urządzony jest na Komisariacie Policji w Pasłęku i Urząd Miejski i Straż Miejska nie ma podglądu.

Kamery są stare i cały system wymaga unowocześnienia. Obecnie zakupiono 6 kamer, które zostaną zamontowane na wjazdach do miasta. Na terenie miasta zostanie także zamontowane 21 kamer stacjonarnych. Podgląd z tych kamer będzie dostępny na Komisariacie Policji, natomiast rejestrator będzie znajdował się w Urzędzie Miejskim w Pasłęku, a administratorem danych z monitoringu będzie Burmistrz Pasłęka. Burmistrz Pasłęka dodał, że w ubiegłym roku zwrócił się do Komendanta Komisariatu Policji w Pasłęku o przejęcie monitoringu, ale komendant nie wyraził na to zgody.

Wszystko to plany, które są obecnie na etapie realizacji. Światłowody to przyszłość i ruch we właściwym kierunku, ale mocowanie przewodów na słupach energetycznych to technologia z poprzedniej epoki. Kompletnie nieprzemyślane rozwiązania, z pozoru tańsze na chwilę obecną, okazują się droższe w eksploatacji i konserwacji.

Na system monitoringu wydajemy dziesiątki tysięcy złotych i powinien być on trwały i niezawodny na możliwe jak najdłuższy okres. Tymczasem fundujemy sobie rozwiązanie po części nowe, a po części stare, do którego stale będziemy wracać i dokładać, bo o ile nowa kamera będzie funkcjonować, o tyle zawodzić może przewodowa transmisja sygnału.

Poza tym każda z instytucji samorządowych np. szkoły, czy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, same prowadzą własny monitoring, gdzie brak jest koordynacji i zwykłego nadzoru nad nim. Po prostu z pozoru jest, ale tak jakby go niebyło, bo nikt nad nim nie czuwa.

Wydajemy publiczne pieniądze, w celu ochrony naszego osobistego bezpieczeństwa i majątku, po czym okazuje się, że ten system po prostu nie funkcjonuje.

Jeżeli dalej tak będzie funkcjonować monitoring miasta,  to wystarczą tanie atrapy kamer i wszyscy będziemy udawać, że jesteśmy chronieni. Będzie taniej.

Ale, czy o to   nam chodziło?

Komentarze  

0 #3 Paweł 2018-10-12 06:45
Pewnie, że w ziemii byłoby najlepiej, ale koszt kopania, pozwolenia, czas i ogromny nakład pieniężny odstraszy każdego inwestora. Wiem, bo pracuje w tej branży.
Cytować
+4 #2 obserwator 2018-05-10 12:34
nie ulega wątpliwości, że kabel położony w ziemi jest dziś standardem , a nie dyndający jakiś przysłowiowy drut na słupie, narażony na wichury , burze i śnieżyce. A swoją drogą to kolejny przykład braku porządku w mieście Pasłęk
Cytować
0 #1 PAWEŁ 2018-05-07 09:58
Tak się składa, że najpewniejszym medium transmisji jest właśnie przewód miedziany czy światłowód, bez znaczenia. Ważne, że kabel, który jest odporny na zakłócenia i daje ogromne możliwości dużego transferu a przede wszystkim jest pewne. Łączność bezprzewodowa to do domu najlepiej się nadaje, a jej zalety kończą się na łatwej instalacji. Później to już tylko schody i wieczne problemy.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież