Niespokojnie na ulicy Spokojnej?

Krzysztof Kopański. Opublikowano w Samorząd Miejski | 807 odsłon.

ul. SpokojnaNie tak dawno w ramach tzw. dekomunizacji  nazw ulic, placów….., ulica Buczka w Pasłęku została przemianowana na ul. Spokojną. Nazwę ulicy wybrali sami mieszkańcy tejże ulicy, a radni Rady Miejskiej w Pasłęku potwierdzili ich wybór podejmując stosowną uchwałę.

Na marginesie nazwa ul. 1 Maja mogła pozostać, ale już parę lat temu pasłęcki samorząd zmienił ją na ul. 3 Maja i do dziś „starym pasłęczanom” mylą się te podobne nazwy i daty. Czasami nie warto wybiegać przed szereg, ale cóż - stało się.

Tymczasem wracając do ulicy Spokojnej (położonej na Zydlongu), ta po 50 latach od jej istnienia na mapie doczekała się przebudowy.

Latami rwące potoki deszczu wypłukiwały ziemię i niosąc ze sobą żwir i kamyczki  zamulały pobliską ul. Traugutta.

Pierwsze postępowanie przetargowe nie wyłoniło wykonawcy. W drugim przetargu nieograniczonym  wykonawcą została firma DROZD Centrum Techniki A. Nowosad z Elbląga. Umowa została podpisana 24 maja 2017r. z terminem realizacji 31 lipca 2017r.

Zadanie obejmuje przebudowę odcinka wodociągu ok. 113 m wraz z podejściami do granicy działki, który był wykonany  z rur azbestowych. Przebudowana zostanie również instalacja burzowa na odcinku 41m oraz urządzenia telekomunikacyjne, które kolidują z przyszłym utwardzeniem.

Zadanie obejmuje powstanie ciągu pieszo-jezdnego o nawierzchni z kostki betonowej o łącznej powierzchni 770m2 wraz ze zjazdami i dojściami do posesji.

Nie ulega wątpliwości, że  mieszkańcy od dawna oczekiwali radykalnej poprawy dojazdu i dojścia do swoich posesji i są zadowoleni, że tak się stanie.

Tym niemniej część z nich dopiero teraz dowiedziała się, że ciąg pieszo –jezdny nie będzie z kostki betonowej na całej szerokości ulicy. Po obu stronach ulicy pozostaną nieutwardzone  fragmenty, tuż przy posesjach, które zostaną wysypane drobnymi kamykami  tzw. tłuczniem.

Mieszkańcy czują się oszukani, szczególnie część z nich, która twierdzi, że utrudni to usuwanie śniegu przy posesjach, parkowanie samochodów na  wąskiej ulicy, tak by nie tarasować wjazdów na posesje sąsiadów tej wąskiej uliczki.

 

 

Burmistrz z urzędnikami broni tego oszczędnościowego rozwiązania i przywołuje inne ulice, które zrobione zostały w podobny sposób m.in. fragmenty ul. Długiej, Wiosennej, czy Andersa.

Nasz burmistrz ma jednak krótką i wybiórczą pamięć. A zatem przypomnieć należy, że standardowe, 2-metrowej szerokości chodniki po obu stronach ulicy Firmowej na długości 414m budowane są za ciężkie miliny w szczerym polu, gdzie nikt praktycznie nie chodzi, a nawet nie jeździ. Może, kiedyś, jak dobrze pójdzie.

Drugi przykład i jednocześnie wzór realizacji wąskich ulic to ul. Ks. Cyganka, gdzie kostka jest położona na całej szerokości ciągu pieszo-jezdnego.

Ale tam po ulicy „biega” w szpilkach p. Izabela Wiśniewska dyrektor Pasłęckiego  Ośrodka Kultury i jakby to wyglądało, gdyby musiała brnąć po kamieniach w drodze do samochodu. No, nie uchodzi.

Mieszkańcy wybierając nazwę ul. Spokojnej dziś są skonfudowani, czy aby na pewno dobrze wybrali. Teraz już nie są tacy pewni.

 ul. Spokojna1

 

Komentarze  

+3 #2 antoni 2017-08-10 15:13
Nie ma chodnika ale są wykopaliska pod zamkiem ,a to kosztuj:) Co do opóźnień to w tym mieście każda inwestycja takie ma I nikt nie wyciąga z tego konsekwencji. Każdy przetarg powinien mieć inspektora nadzoru wyłonionego w równoległym przetargu, kóry by pilnował I dopowiadał za kontrolowanie inwestycji dla miasta- a tak to fuszerka goni fuszerkę, a opóźnienie goni opóźnienie!
Cytować
+2 #1 mieszkaniec 2017-08-10 07:37
Wszystko prawda. Burmistrz pożałował tych paru kostek polbruku. Wstyd. A swoją drogą termin minął, a ulica dalej rozgrzebana, jak każda pasłęcka inwestycja. Jaki pan, taki kram!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież