Wycinka 108 drzew w Pasłęku i na tym nie koniec

Krzysztof Kopański. Opublikowano w Samorząd Miejski | 1491 odsłon.

wycinka 2Cała Polska wciąż ekscytuje się tematem wycinki drzew, szczególnie w końcówce 2016roku i na początku 2017 roku. Znowelizowane przepisy ustawy o ochronie środowiska pozwoliły wycinać drzewa na działkach właścicieli i to rozwiązanie jest społecznie powszechnie akceptowalne, szczególnie  jeśli chodzi o jedno, czy nawet kilka drzew na własnej działce. Nieco  inaczej traktuje się masową wycinkę całych kompleksów zadrzewień, które poszły pod topór w celu zabudowy działek przez deweloperów oraz działek będących własnością gmin.

A jak to wygląda w naszym pasłęckim "ogródku".  

Z otrzymanej od Burmistrza Pasłęka wynika, co następuje;

W okresie od 1 grudnia 2016r. do 28 lutego 2017r. z gruntów komunalnych wycięto łącznie 108 drzew, w tym

  • 1 szt. z gatunku klon zwyczajny, przy ul. Bankowej, działka gminna 215/15 na wniosek zarządcy MK Nieruchomości, 
  • 2 szt. z gatunku świerk pośpolity i świerk kłujący, przy ul. Zwycięstwa, działka nr 142/1 na wniosek zarządcy MK Nieruchomości,
  • 11 szt. z gatunku topola przy ul. Mickiewicza (parking), działki gminne nr 230 i 229/2,
  • 94 szt. z terenów dróg gminnych (m.in. przy ul. Rzemieślniczej, Osińskiego, Jana Pawła II).

Wyżej wskazane drzewa zostały usunięte za zgodą Starosty  Elbląskiego, na podstawie decyzji administracyjnej wydanej na wniosek  Burmistrza Pasłęka.

Oprócz tego dokonano wycinki wierzb i topoli (samosiejki) o obwodach pni do 100 cm oraz innych gatunków drzew o obwodach do 50 cm, z działek gminnych prz ul. Partyzantów przenaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, na podstawie art. 83f ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody  (t.j. Dz. U. z 20016r. poz. 2134), która stanowi, że nie ma obowiązku uzysaknia zezwolenia na usunięcie:

a) drzew, których obwó pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm - w przypadku topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego

b) drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 50 cm  - w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Obecnie wycinka jest niedopuszczalna, gdyż trwa okres ochronny ptaków, które gniazdują na i w drzewach.

Z uwagi na fakt, dość powszechnej krytyki poluzowania przepisów w zakresie wycinki zapowiedziana nowelizacja przepisów w tym zakresie z pewnością ograniczy "samowolkę"  wycinki drzew.

A zatem i właściciele działek  i gmina z pewnością będą zmuszeni do bardziej rozważnej gospodarki zasobami przyrody. 

 

Komentarze  

+3 #1 obserwator 2017-04-20 11:59
Koło dawnego kina przy starym cmentarzu podobno robią park, a teraz wycięli tam kasztanowce. Czegoś tu nie rozumiem. Czy tak ma wyglądać ochrona przyrody w Pasłęku?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież