Burmistrz Śniecikowski odroczył należny podatek polu golfowemu w Pasłęku

Krzysztof Kopański. Opublikowano w Samorząd Miejski | 2999 odsłon.

sand valley.jpg

Ten rok pod względem podatkowym zapowiadał się  normalnie.  Nareszcie od 7 lat pole golfowe w Pasłęku miało po raz pierwszy zapłacić należny podatek od nieruchomości (tj. gruntu). W sumie około 530 tysięcy złotych.  Jak przyznała p. skarbnik żadne pole golfowe w Polsce nie korzysta ze zwolnienia podatkowego. Jedynym wyjątkiem w kraju było Sand Valley Company, które przez  7 lat  zaoszczędziło na tej uldze ponad 2,6 mln.  

Radni "PASŁĘCZANIE" i burmistrz  Pasłęka Wiesław Śniecikowski skutecznie przez tyle lat w Radzie Miejskiej doprowadzali do zwolnienia pola golfowego w Pasłęku (Sand Valley Company) z podatku od nieruchomości. Dość infantylnym wytłumaczeniem tego "procederu" miała być promocja miasta na arenie krajowej, a nawet międzynarodowej. Miasto miało być rozsławione na wszystkie strony świata. Niestety, promocja nie udała się. Ani obiecywanych miejsc pracy, ani prestiżu nie przysporzyło to naszemu miastu. A jak mówią znawcy tematu pozostały tylko długi i zawiedzione nadzieje.

W końcu sprawą zwolnienia pola golfowego w Pasłęku zainteresowała się prokuratura. Burmistrz i jego zwolennicy nieco przestraszyli się. Doprowadziło to w rezultacie do przegłosowania uchwały, w której żadnych zwolnień dla golfistów nie będzie.

Wydawało się, że zwyciężył zdrowy rozsądek i rachunek ekonomiczny. O boska naiwności! Nic z tych rzeczy. Burmistrz tylko mydli oczy swoim adwesarzom i udaje, że chce należne od pól goflowych podatki. 

Tymczasem podjął decyzję o odroczeniu do końca roku płatności podatku od nieruchomości dla Sand Valley Comp. Wydawać by się mogło, że w kasie miejskiej u nas się przelewa, a burmistrza stać na wielkopańskie gesty.

No tak. Dygnitarze z województwa przyjeżdzają,  przyjeżdzają. Są spotkania, mityngi, zawody. A to zobowiązuje, do...zaniechań.  Trzeba coś zrobić, żeby nie zrobić.

A może naciski udziałowców i tych pasłęckich, i tych z "drugich rzędów" powodują u burmistrza zanik logicznego myślenia. 

Plan jest taki: przeciągać sprawę, aby do wyborów, a po wygranej się zobaczy. W kończy nie pierwszy raz burmistrz umarza podatki "biednym" podatnikom.

I choć firma Sand Valley dalej obiecuje gruszki na wierzbie, to na obietnicach się to kończy. Co ciekawe firmę nie stać na płacenie podatków w Pasłęku, ale stać na sponsoring np. wyborów Miss Ziemii Braniewskiej 2014.

b_300_300_16777215_00_images_stories_sponsor.jpg

Bardzo dwuznaczna jest też postawa burmistrza Śniecikowskiego, który jako strażnik finansów publicznych miasta i gminy Pasłęk winien zdobywać pieniądze do budżetu, a tymczasem burmistrz swoim działaniem ich nas pozbawia i w dodatku szasta pieniędzmi na prawo i lewo.

Ktoś powie - Krzysztofie, jesteś małej wiary, skoro nie wierzysz, że będzie lepiej.

No cóż, można wierzyć i nigdy nie doczekać spełnienia, szczególnie tam, gdzie sacrum miesza się z profanum.

 

 

 

 

 

Komentarze  

-1 #7 zorientowany 2014-10-12 18:05
Już złożyli wniosek o umorzenie podatku za ten rok.
Cytować
+3 #6 podatnik 2014-10-04 18:37
czy ktoś wie ile gmina zapłaciła dla TVP olsztyn za transmisję na zywo z jubieluszu pasłęka na końcu audycji był komunikat sfinansowano ze srodków miasta i gminy Paslęk
Cytować
+3 #5 jajcara 2014-10-03 08:02
Dwa tygodnie temu u nas na osiedlu były roznoszone karykatury radnej Rapackiej. U góry był napis " Dość jaj w tym mieście", a dole - czas na drogi. Pośrodku była postać radnej w wielkich koralach trzymającą dwie tace z jajkami i napisem "wyborcze". Rysunki doskonałe artystycznie, zabawne i nie ma się o co obrażać.Osoby publiczne powinny i muszą przyzwyczaić się do krytyki. A swoją drogą Janeczko, byłaś w radzie tyle kadencji i tylko przyklaskiwałaś burmistrzowi, a my dalej taplamy się w błocie. Może pora już odejść. Pomyśl.
Cytować
+4 #4 Komentator 2014-10-02 17:34
Na terenie miasta w kilku miejscach pojawiły się rysunki z karykaturą burmistrza i dyrektora MOSiR. Humorystyczny rysunek posiada jakby wymowę ideową. Wymienieni siedzą koło siebie na fotelach z młotkami w rękach nawzajem przybijają szaty do foteli. Rysunek po mistrzowsku oddaje charakterystyczne cechy wyglądu. U burmistrza jest nawet charakterystyczny uśmieszek " liska chytruska ". Dyrektor " wielki drwal - likwidator wszystkich pozytywnych elementów parku ekologicznego jest rozpoznawalny na 100 %. Jest też napis " oszukali już wiele razy i jeszcze raz nas oszukają - Czas na zmiany " Wygląda na to , że przestaje działać na wyborców sprytnie pomyślana nazwa " pasłęczanie "
Cytować
+5 #3 antoni 2014-10-01 18:19
Panowie, prosze sięgnąć pamięcią jak pole się otwierało, mozna było w nim za tysiące euro kupić udziały z opcją benefotów, taka byla oferta dla mieszkanców...dlaczego podatek kasowany odpowiedz nasuwa sie sama. Dodatkowo ziemia tanio kupiona pod pole nie moze byc zabudowywana, wiec wymyslono domy klubowe, defacto osiedle ale kryzys. Jak golfiarze nie mają kasy to pole kupi ktos kto ma i już, mam nadzieje,że nowy burmistrz zrobi z tym porządek!!!
Cytować
+6 #2 gall anonim 2014-09-30 10:31
przecież te machloje są tak oczywiste, że aż wstyd. czemu prokuratura teraz nie reaguje? burmistrzu nie rób jaj z pasłęczan, tylko zejdź już ze sceny, cały okres Twojego panowania to jedna wielka porażka... słowa piosenki się nie ziszczą, ale może w grodzie wreszcie będzie lepiej...
Cytować
+5 #1 podatnik 2014-09-30 06:19
to ja co kwartał sto złotych podatku w w zębach niosę 100 zł podatku, a burmistrz golfiarzom umarza lub odracza setki tysięcy podatków. Pytam się jakim prawem? Bo ma władzę. a te wioskowe imprezy nad jeziorkiem, to za czyje pieniądze? wszystko za nasze wspólne i na ...kredyt. wstyd!!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież